Jak się dobrze uczyć?

Oto parę wskazówek:

1. Zorganizuj sobie miejsce pracy - musi być dużo miejsca.

2. Wyłącz telewizor, radio - wszystko, co mogłoby Cię rozpraszać. 

3. Ucz się nie tego co jest ci potrzebne na jutro, tylko tego co dziś było w szkole. Wtedy mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz. 

4. Ćwiczenia odrabiaj dokładnie, sprawdzaj w encyklopedii i podręczniku (rzadziej w Internecie) poprawność rozwiązywanych zadań. 

5. Na klasówki nie ucz się bezpośrednio z podręcznika. Przepisz z niego najważniejsze informacje na kartkę i z niej się ucz. Jeśli do sprawdzianu daleko, tą kartkę powieś nad biurkiem i codziennie czytaj. 

6. Informacje o klasówkach, kartkówkach i dużych zadaniach domowych zapisuj w jednym miejscu od razu po ich zapowiedzeniu. Może to być podręczny kalendarzyk. 

7. Ćwicz regularnie pamięć. Ucz się regularnie wierszy czy fragmentów opowiadań. Po roku nastąpią duże zmiany i będziesz się uczyć na sprawdziany 2 razy szybciej. 

8. Jeśli odczuwasz zmęczenie, to zrób sobie przerwę. Zwykle, by się zregenerować, wystarcza 30 minut. 

9. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, to przydatne są tak zwane "fiszki". Musisz mieć dużo małych karteczek. Po jednej stronie napisz wyrażenie lub słówko po polsku, a po drugiej w języku, którego się uczysz. Włóż te karteczki np. do pudełek od zapałek i zawsze noś przy sobie. Powtarzaj słówka często w wielu różnych sytuacjach. To bardzo efektywny sposób nauki. 

10. Jeśli Ci naprawdę zależy, to postaraj się ze wszystkich sił. Nie miej pretensji do koleżanek i kolegów, że mają lepsze oceny od ciebie, a tyle samo się uczą. Jeśli chcesz się przyłożyć do nauki - rób to solidnie. Np.:

- Jeśli podczas czytania lektury nie zrozumiesz jakiegoś słowa, to sprawdź je w encyklopedii. Może Ci się ono kiedyś przydać.

- Staraj się rozumieć to, czego się uczysz. Jeśli Cię to ciekawi, poszukaj parę dodatkowych informacji i z uwagą je przeczytaj.

- Oprócz uczenia się wzorów na pamięć z matematyki rób dużo ćwiczeń! Jest mnóstwo e-testów, do zrobienia w sieci, w których od razu pokazuje się, które zadania zrobiliśmy źle. Wiedza jest teraz na wyciągnięcie ręki.

- Czytaj książki historyczne - dowiedz się o przeszłości naszego kraju.

Opracowanie z wykorzystaniem materiałów z Internetu.

Aneta Jurczuk - pedagog