Skąd brać energię
Nie tak dawno temu była sobie dziewczyna, która marzyła o stworzeniu ogrodu. Chciała zbudować ogród, w którym ludzie mogliby poczuć się błogo na łonie natury. Chciała, by taki ogród mógł być dostępny dla każdego. Miała wiele projektów w swoim szkicowniku. I jeszcze więcej przeciwności losu. To jest historia prawdziwa. Dziewczyna nazywa się Mary Reynolds. Ta dziewczyna całe życie przygotowywała się do realizacji swego marzenia. I w ogóle o tym nie wiedziała.
Każda/y z Was ma już spory zestaw doświadczeń i kompetencji, które mogą w przyszłości rozkwitnąć, a może i zaowocować. Zapraszamy Was w nadchodzący weekend do podsumowania, czego się dowiedzieliście o sobie i nad jakimi zdolnościami pracowaliście. Poniżej dajemy podpowiedzi – ściągawkę. Możecie do niej śmiało dopisywać inne rzeczy.
Skąd brać energię i spokój, gdy życie tak nagle się zmieniło?
Po pierwsze z zauważania dobra, które jest wokół.
Wasza uwaga idzie tam, gdzie jej wskażecie. Na pewno dużo dobra stworzyliście przez te dwa tygodnie. Dlatego też zachęcamy do patrzenia na szklankę do połowy pełną, a nie pustą.
Po drugie, jak twierdził Nikola Tesla, z muzyki i poezji.
Ten geniusz fizyk przerósł czasy, w których żył. Dopiero dziś udaje nam się zbudować niektóre jego wynalazki. Wizja zapalania światła wierszem wydaje się fascynująca.
Po trzecie z tworzenia. Wymyślanie, budowanie, projektowanie to kreatywność, która uruchamia prawą półkulę. I to uruchamia ośrodki odpowiedzialne za emocje. Być może spróbujesz być artysą/tką w najbliższy weekend i zaprojektujesz swój ogród.
Ku inspiracji możesz obejrzeć film o Mary. Jest dostępny online w internecie pod tytułem „Dzika jak natura”.
Przemyśl, jak Ci poszło:
- trzymanie się zasad ustalonych w domu,
- powstrzymywanie się od krzywdzących słów,
- mycie okien,
- utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi,
- kontakt z naturą,
- telefon do kolegi/koleżanki,
- picie wody,
- remanent w zabawkach,
- tańczenie do ulubionej muzyki,
- porządki w szafie,
- pytanie rodziny o zgodę na zabawę,
- powstrzymywanie straszących myśli,
- tworzenie i wymyślanie nowego.
Opracowanie w oparciu o materiały wspomagające na czas pracy online,
dostarczone przez IK Eko-Tur.
Anna Pawłoś - psycholog