Jak się efektywnie uczyć - 4 złote zasady.

 Dlaczego uczysz się nieefektywnie?

 Najczęściej ucząc się materiału, czytasz go i to niejednokrotnie. Przecież jest on dostępny w formie tekstu, to jak nauczyć się go inaczej? Niestety czytanie wiele razy tego samego jest monotonne. Dlaczego tak się dzieje? Przecież czytając tekst 10 razy powinniśmy go zapamiętać! Tak się dzieje rzeczywiście, ale tylko przez krótki czas. Nie zapamiętasz tekstu długoterminowo. A w nauce przecież o to właśnie chodzi. Chyba że Twoją maksymą jest 3Z, czyli zakuć, zdać, zapomnieć, ale tego nie polecamy.

Jak to zmienić, czyli jak się uczyć szybko i efektywnie?

 Poznaj zasady efektywnej nauki, które przydadzą się podczas nauki zdalnej.

 Przejdźmy więc do konkretów, bo skuteczna nauka to też oszczędzanie czasu.

1. Rozproszona nauka.

 Skuteczniej nauczysz się czegoś, rozkładając czas nauki na kilka krótszych etapów.

2. Efektywna nauka - przygotuj Test.

Zamiast czytania po raz kolejny tego samego tekstu, zrób test z jego znajomości!

Jak powinien wyglądać taki test? Może on mieć formę dowolną. Możesz wypisać sobie co pamiętasz z materiału, możesz zadawać sobie pytania i na nie odpowiadać. Ważny jest proces przypominania właśnie poprzez test.

3. Bądź nauczycielem.

 Ucz się tak, jakbyś miał przekazać zdobywaną wiedzę innym. Zastanów się jak rozumiesz poruszane zagadnienie i postaraj się wyjaśnić je własnymi słowami. Taki sposób nauki zwiększa efektywność o 32%!!!

Podpowiedź:

Szukaj powiązań, przykładów z życia, staraj się zrozumieć zagadnienie, a nie po prostu je zapamiętać. Zadawaj pytania, pomagaj w rozwiązywaniu problemów innym – to zostanie Ci na długo w pamięci.

4. Chcesz uczyć się efektywnie? Zaskakuj swój mózg.

Nie ma jednej uniwersalnej metody, która zapewni efektywną naukę. Najlepiej łączyć kilka sposobów i w trakcie nauki zaskakiwać swój mózg. Jeżeli zabraknie Ci pomysłów, możesz po prostu zmienić otoczenie. W nowym miejscu można przyswoić o 50% więcej!

Urozmaicaj proces nauki, a na pewno zapamiętasz więcej i na dłużej.

 

Opracowanie z wykorzystaniem materiałów z Internetu.

Aneta Jurczuk - pedagog