Internet jest źródłem wielu informacji. Miejscem wirtualnych spotkań, korzystania z gier, oglądania filmów. Możemy dzięki niemu zdobywać wiedzę, uczyć się. Jednak Internet niesie ze sobą również pułapki i zagrożenia.

            W obecnych czasach największym zagrożeniem jakie czyha na młodych ludzi mogą być różnego rodzaju filmy i seriale. Jednym z nich aktualni dostępnych jest koreański serial SQUID GAME. Zarówno na świecie, jak i w Polsce bije rekordy popularności. Na płynące z niego niebezpieczeństwo i ogromne zagrożenie dla rozwijających się młodych osób zwróciła uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Opisuje ona w swoim komunikacie, że w samych warszawskich szkołach po obejrzeniu przez dzieci i młodzież poziom lęku drastycznie wzrósł. Istotnym faktem jest to, że jest przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia. Niejednokrotnie zdarza się, że oglądają go dzieci w wieku 9-10 lat w dodatku za zgodą i w towarzystwie rodziców. Dzieci w serialu mogą zobaczyć zmagania zawodników- uzależnionych od hazardu, w których przegrana oznacza śmierć. W mediach społecznościowych dzieci podejmują tzw. challenge, zachęcając dzieci do ryzykownych i krzywdzących zachowań- nie tylko siebie, ale i innych. Myląca może być stylistyka serialu, jak i nawiązanie do gier z dzieciństwa, jak „Raz, dwa, trzy baba jaga patrzy”. Dodatkowo film staje się inspiracją do rozgrywek online na platformie Roblox popularnej wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak i młodszych.

Jeżeli wiemy, że dzieci oglądały ten serial warto podjąć z nimi rozmowę na temat tego, jak odebrały serial, jakie pojawiły się w związku z nim emocje. Należy powiedzieć, że negatywne emocje, pełne przemocy, agresywne zachowania nie pokazują realnych sytuacji i pod żadnym pozorem nie można ich naśladować. Jeżeli wśród dzieci, które miały kontakt z serialem pojawia się niezrozumienie i niepokój warto je wesprzeć poprzez przyjazną atmosferę rozmowy, bez oceny, pretensji i żalu wobec dziecka. Fundacja przestrzega również przed kupowaniem dzieciom gadżetów związanych z serialem.

W przypadku pojawiających się niepokojących zachowań prosimy, aby zarówno pedagodzy, wychowawcy i rodzice zgłaszali się do poradni w celu uzyskania pomocy i wsparcia.